Zaginięcia dzieci
Od blisko dwóch tygodni cała Polska żyła zaginięciem 3,5 letniego Kacperka z Nowogrodźca (woj. dolnośląskie) i pomimo afery dotyczącej terminu wyborów prezydenckich czy pandemii koronawirusa COVID-19 temat ten pojawiał się w każdym wydaniu wiadomości wszystkich polskich stacji telewizyjnych.
Niestety z miejsca poszukiwań policja dostarczyła tragiczne informacje, płetwonurkowie w sobotę rano odnaleźli ciało chłopca na odcinku rzeki Kwisy, pomiędzy Nowogrodźcem a Parzycami. Przeprowadzone czynności prokuratorskie potwierdziły tożsamość chłopca o czym można było poinformować rodzinę poszukiwanego dziecka oraz opinię publiczną.
Zaginięcia wśród dzieci to coraz częstsze zjawisko nasilające się w okresie wakacyjnym. Policyjne statystyki podają, że średnio co czwarte zaginięcie dotyczy osoby nieletniej i rocznie ta liczba wynosi około 6 tysięcy osób, ponadto liczba ta z roku na rok wzrasta. Trzeba wziąć również pod uwagę fakt, że liczba zaginięć wśród dzieci może być znacznie większa gdyż wielu zaginięć rodzina nie zgłasza policji co jest karygodnym błędem.
Najmłodsze dzieci
Statystyki pokazują, że szczęśliwie większość zaginięć kończy się odnalezieniem nieletniego w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Niestety statystyki te dotyczą w większości przypadków nastolatków, których zniknięcie jest skutkiem buntu czy innych problemów związanych z wiekiem dorastania.
Zaginięcie małych dzieci szczególnie tych w najmłodszym wieku jest bardzo niebezpieczne i kluczowa jest każda minuta od momentu gdy zorientujemy się, że nie możemy odnaleźć dziecka. W przypadku kilkuletnich dzieci jako najczęstszą przyczynę zaginięć podaje się wypadek, zgubienie się czy porwanie. Małe dzieci nieświadomie chcąc zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą otaczającego je świata oddalając się od swoich rodziców, po czym same nie potrafiące do nich wrócić. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu akwenów wodnych gdzie nawet najkrótsza chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii, która początkowo nie zostanie zauważona pomimo tego, że w pobliżu będą przebywać inni ludzie.
Zaginęło dziecko – zgłoszenie na policji
Niezwłocznie należy zgłosić fakt zaginięcia dziecka na najbliższym komisariacie policji. Kluczowe jest to aby podczas zgłaszania zaginięcia podać policjantom możliwie jak najwięcej szczegółów oraz informacji dotyczących zaistniałego zdarzenia. Nie należy nic zatajać ani ukrywać, gdyż nawet pozornie nieistotne fakty po zebraniu w całość mogą doprowadzić do odnalezienia zaginionej osoby.
Bardzo ważne jest to aby zabrać ze sobą aktualne zdjęcie dziecka oraz postarać się jak najszczegółowiej opisać w co prawdopodobnie dziecko jest ubrane i jakie znaki charakterystyczne może posiadać.
Pomoc detektywa w poszukiwaniu zaginionego dziecka
Prywatny detektyw jest w stanie skutecznie pomóc i niejednokrotnie doprowadzić do odnalezienia dziecka, a nie tylko zrobić sobie darmową reklamę jak od pewnego czasu robi to znany „nie detektyw” z Łodzi, wygłaszając wraz z żoną coraz bardziej absurdalne teorie zniknięć dzieci.
Detektyw podobnie jak policja rozpocznie od szczegółowej rozmowy z najbliższymi osobami zganionego dziecka, po czym od razu przejdzie do prowadzenia czynności poszukiwawczych. Należy zaznaczyć, że działania detektywa nie kolidują z pracami policji, a dwutorowy bieg działań może mieć tylko korzystniejszy wpływ na efekt poszukiwań i przyczynić się do ich szczęśliwego zakończenia.
Podstawą jest dobry sprzęt jak np. noktowizory czy kamery termowizyjne dzięki którym można skutecznie przeszukiwać teren. Jeżeli poszukiwania prowadzone są w nocy na terenie gdzie występują gęste zarośla czy krzewy dorosłej osobie trudno będzie się wszędzie dostać. Wykorzystanie np. lornetki termowizyjne AGM Global Vision Explorator, która posiada 4-krotny zoom cyfrowy jest bardzo pomocne i umożliwia prowadzenie poszukiwań nawet na znacznym dystansie.
Zegarek z GPS – ochrona przed zaginięciem dziecka
Obecne rozwiązania techniczne pozwalają uchronić dziecko przed zaginięciem poprzez możliwość ustalenia jego miejsca pobytu. Jednym z takich urządzeń jest dziecięcy zegarek W2 z wbudowanym lokalizatorem GPS, dzięki któremu będziemy w stanie nawet do 5 metrów określić gdzie znajduje się w danej chwili nasza pociecha.
Bardzo przydatną funkcją, którą posiada zegarek z lokalizatorem GPS W2 jest wyznaczenie bezpiecznej strefy Geofence. Polega ona na wyznaczenie bezpiecznej odległości od domu w której może przebywać dziecko a w przypadku przekroczenia danej strefy zostanie wysłany alarm do opiekuna.
Zegarek posiada również duży przycisk SOS dzięki któremu dziecko w chwili zagrożenia będzie mogło natychmiast nawiązać połączenie głosowe z wybranym numerem telefonu np. do rodzica czy opiekuna.