Od kilku lat polska policja odnotowuje coraz więcej włamań. W zeszłym roku było ich aż 74 tysiące. Choć funkcjonariuszom udaje się schwytać połowę sprawców, nie zniechęca to kolejnych przestępców do wyciągania rąk po cudzy dobytek. Jak zapobiegać włamaniu do domu? W artykule przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na zabezpieczenie domu przed włamaniem.
Włamania do mieszkań: statystyki
Choć ogólne wskaźniki przestępczości w Polsce sukcesywnie spadają, niektóre typy czynów zabronionych niestety zwiększają swoją skalę. Do niechlubnych wyjątków należą właśnie kradzież z włamaniem i włamanie do domu.
Według kodeksu karnego za taki występek grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. W przeciwieństwie do „zwykłej” kradzieży jest on uznawany za przestępstwo niezależnie od wartości zrabowanego mienia.
Policyjne dane wskazują, że włamaniami najczęściej trudnią się pomniejsze gangi oraz wyspecjalizowane szajki. Najbardziej aktywnie działają w woj. dolnośląskim, śląskim i mazowieckim, ze szczególnym wskazaniem na Warszawę. Złodzieje zwykle wybierają duże aglomeracje, w których mogą liczyć na znacznie większą anonimowość niż w małych miejscowościach.
Często wkraczają również do domów w budowie, skąd wynoszą cenniejsze sprzęty oraz elektronarzędzia. Niestety zdarzają się również włamania do mieszkania w bloku.
Jak złodzieje obserwują domy?
Okazuje się, że złodzieje obserwują domy nie tylko w terenie – mogą korzystać również z mediów społecznościowych.
Publiczne wpisy zapowiadające wyjazd na wakacje lub zdjęcia na bieżąco dokumentujące naszą wyprawę to wskazówka podana włamywaczom jak na tacy. Takimi informacjami lepiej podzielić się już po powrocie.
Ta wstępna obserwacja pozwala wyciągnąć wiele istotnych informacji. Złodziej odchodzi z wiedzą, aby mógł wrócić i wynieść z domu najcenniejsze łupy.
Jak złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą okraść?
Włamanie do domu jest dla złodziei złożonym procesem. Rzadko kiedy działają spontanicznie.
Jak już wiesz z poprzedniej części – ich działania najczęściej są zaplanowane. Szajki przestępcze posiadają nawet opracowany system znaków, który pomaga im w przygotowaniu do rabunku.
Odkryłeś w pobliżu mieszkania dziwny znak? To powód do zmartwień.
Zobacz, co oznaczają znaki zostawione przez złodziei:
- krzyżyk – istnieje plan włamania,
- diament – opuszczony dom,
- pięć kółek – tam są duże pieniądze,
- trójkąt – samotna kobieta,
- zygzak – pies na posesji,
- przekreślone kółko – tu nie znajduje się nic, co warto ukraść,
- odwrócone Y lub alfa – dom posiada alarm.
Symbole te najczęściej malowane są kredą, ryte w kawałku drewna lub układane z małych kamyczków. Po ich odkryciu powinieneś jak najszybciej zwiększyć ochronę swojego miejsca zamieszkania. Zadzwoń również na policję i poinformuj o sytuacji.
Dzięki zachowaniu ostrożności możemy znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo włamania. Przed rabunkiem przestępcy bacznie obserwują budynek i upewniają się, że właściciela nie ma w domu, dlatego warto usuwać wszelkie oznaki naszej nieobecności.
Jeżeli wychodzisz tylko na kilka godzin, zostaw włączone światło w jednym lub dwóch pomieszczeniach. Ten prosty zabieg może skutecznie zdezorientować złodziei.
Przed wyjściem pamiętaj również o dokładnym zamknięciu wszystkich okien oraz zabezpieczeniu drzwi balkonowych. Jeśli mieszkasz na parterze, rozważ wstawienie szyb z hartowanego szkła i zainstalowanie rolet antywłamaniowych.
W przypadku domu jednorodzinnego dobrym pomysłem będzie zamontowanie dodatkowego rygla w drzwiach garażowych. Niezależnie od tego, w jakim budynku zamieszkujesz, postaw na solidne drzwi antywłamaniowe. Sama konieczność sforsowania skomplikowanych zabezpieczeń zniechęci przestępców.
W zapewnieniu bezpieczeństwa dobytkowi pomogą też dobre relacje z sąsiadami. Znajoma osoba mieszkająca w pobliżu jest na wagę złota zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy wyjechać na dłużej. Przyjazny sąsiad nie tylko zwróci uwagę na obce osoby kręcące się w okolicy lub niepokojące dźwięki dochodzące z mieszkania, ale także może postarać się o ukrycie naszej nieobecności.
Podczas obserwacji nieruchomości włamywacze zwracają uwagę nawet na pozornie drobne szczegóły, takie jak przepełniona skrzynka na listy czy nieodśnieżony podjazd. Jeżeli poprosimy sąsiadów o doglądanie naszego domu, unikniemy pozostawiania takich tropów.
Najskuteczniejsze zabezpieczenie domu? Postaw na technologię
W trosce o bezpieczeństwo swojego domu możesz skorzystać również z monitoringu. Przed obiektywem kamery nie ukryje się żadna podejrzana aktywność na twojej posesji. Nowoczesny sprzęt daje możliwość podglądu rejestrowanego obrazu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możesz w porę zareagować na działania włamywaczy.
Spośród wielu dostępnych urządzeń szczególnie warto zwrócić uwagę na model Reolink Go Tę bezprzewodową kamerę można zamontować w dowolnym miejscu bez obaw o źródło zasilania. Dzięki wydajnemu akumulatorowi będzie pracować do 3 miesięcy w trybie gotowości. Czas ten można dodatkowo wydłużyć poprzez montaż dedykowanego ogniwa słonecznego. Sprzęt działa w sieci GSM (3G LTE), co daje dostęp do nagrywanych materiałów z dowolnego miejsca na świecie poprzez smartfon. Za sprawą wbudowanego czujnika CMOS Starlight kamera może pracować również w nocy. W momencie wykrycia ruchu uruchamia alarm dźwiękowy lub inny ustawiony przez użytkownika sygnał.
Do ochrony domu sprawdzi się także fotopułapka, czyli inaczej kamera leśna. Do zalet tego typu urządzeń należy bardzo długi czas pracy oraz daleki zasięg obiektywu. W kwestii monitoringu posesji dobrym wyborem jest zwłaszcza model Ereagle E1B wyposażony dodatkowo w oświetlacz IR dalekiego zasięgu. Dzięki niemu obiektyw może rejestrować obraz w ciemności z odległości nawet 30 m. Fotopułapka posiada także 3 czujniki ruchu PIR, które łącznie tworzą kąt widzenia rzędu 140°. Kamera może pracować nawet do 10 miesięcy w trybie nagrywania wideo lub generowania zdjęć.
Włamania do domów a pomoc detektywa
Jeżeli nie masz pewności, w jakie rozwiązanie zainwestować zdaj się na pomoc profesjonalisty.
Agencja detektywistyczna Spy Shop posiada najnowocześniejszy sprzęt inwigilacyjny dopasowany specjalnie do ochrony posesji. Profesjonalne mini kamery z globalną łącznością i doskonałą jakością obrazu zapewnią wygodny monitoring posesji na żywo i pozyskiwanie pewnego materiału dowodowego.
Dopasujemy najlepsze rozwiązanie pod konkretną sytuację i miejsce: dom, garaż, mieszkanie lub prywatny ogród. Jeżeli doszło już do włamania możemy też pomóc w odnalezieniu skradzionego mienia.
Włamanie do domu – jak się zachować?
Odkrycie włamania do własnego domu to niezwykle stresująca sytuacja, która według psychologów może na długi czas zaburzyć nasze poczucie bezpieczeństwa. Mimo silnych emocji warto zachować zimną krew. Jeśli zauważymy oznaki włamania, takie jak uchylone drzwi, wybite okno czy zniszczony zamek, powstrzymajmy się od wchodzenia do mieszkania i natychmiast wezwijmy policję.
Nie tylko unikniemy w ten sposób zniszczenia dowodów, ale także zadbamy o własne bezpieczeństwo. W chwili naszego powrotu przestępcy wciąż mogą przebywać w domu. Przekraczając próg narażamy się zatem na atak.
W czasie rozmowy z funkcjonariuszami postaraj się podać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Jeśli udało ci się zauważyć złodziei, opisz ich wygląd lub zwróć uwagę na pojazd, którym się poruszali.
Podczas oględzin stwórz listę skradzionych przedmiotów, a także określ dokładne godziny swojej nieobecności w domu. Ponadto poszukaj świadków zdarzenia wśród sąsiadów. Jeżeli zniknęły karty kredytowe, jak najszybciej je zablokuj. W przypadku kradzieży telefonu lub komputera zmień hasła do bankowości elektronicznej i innych ważnych witryn.
Nie tylko policja jest w stanie odzyskać skradzione dobra. Warto zwrócić się także do prywatnego detektywa, który pomoże zlokalizować i odzyskać cenne przedmioty. Podjęcie szczegółowego śledztwa i szeroki zakres działań dają duże prawdopodobieństwo powodzenia. Im szybciej zgłosimy się do agencji detektywistycznej, tym lepiej. Zaraz po kradzieży szanse na odnalezienie utraconych dóbr są bowiem największe.