Informatyka śledcza
Informatyka śledcza to stosunkowo młoda dziedzina działań detektywistycznych będąca połączeniem informatyki, kryminalistyki oraz rozwiązań technicznych. Obecnie możliwości sprzętowe pozwalają w łatwy sposób zdobyć materiał dowodowy, który będzie miał kluczowe znaczenie podczas sprawy sądowej.
Cyberwywiad to nierozłączna część związana z informatyką śledczą. Prywatny detektyw w celu pozyskania informacji przeszukuje zasoby internetu oraz za jego pomocą ustala kluczowe fakty. Dane zgromadzone z różnych źródeł dostępnych w sieci, które zostaną poddane wnikliwej analizie, mogą przynieść ważne informacje zarówno w sprawie cywilnej jak i biznesowej.

Nasze biuro detektywistyczne specjalizuje się w rozwiązaniach zapobiegających inwigilacji, czyli w informatyce śledczej. Mając dostęp do zaawansowanych urządzeń dostępnych w ofercie sklepów detektywistycznych mamy możliwość w profesjonalny i pewny sposób sprawdzić wskazane pomieszczenia pod kątem obecności ukrytych podsłuchów, dyktafonów czy kamer. Jest to rozwiązanie, które dyskretnie i skutecznie pozwoli zabezpieczyć ważne biznesowe spotkanie.
W Polsce informatyka śledcza jest często wybieraną usługą przez obywateli. O przeprowadzenie działań wykrywania podsłuchów nasze biuro detektywistyczne proszą osoby prywatne, które mają realne podejrzenie, że w ich domu bądź mieszkaniu są urządzenia rejestrujące. Wielokrotnie w trakcie sprawy rozwodowej jedna ze stron decyduje się na ukrycie dyktafonów bądź podsłuchów, aby poznać plany współmałżonka. W momencie, gdy zostaną uwiecznione na dyktafonie ustalenia z prawnikiem lub inne, kluczowe rozmowy, to taki materiał może zdecydować o wygranym procesie sądowym.
Nasi klienci bardzo często zgłaszają się do nas z podejrzeniami, że w ich telefonie komórkowym znajduje się aplikacja szpiegująca. Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu oprogramowanie jest łatwo dostępne, a jego instalacja jest stosunkowo prosta, obecność takiej aplikacji w naszym smartphonie jest jak najbardziej prawdopodobna. Informatyka śledcza w takich przypadkach jest jak najbardziej wskazana. Zdecydowanie rozwieje wszelkie wątpliwości, a niejednokrotnie odkryje nowe informacje. Kluczowe są analizy wykrytego oprogramowania szpiegującego w telefonach, komputerach, tabletach oraz innych urządzeniach mobilnych i ustalenie, jakiego typu informacje mogły zostać przechwycone.
Powszechne stało się przechowywanie danych na różnych cyfrowych nośnikach takich jak dyski twarde czy karty pamięci, które mogą ulec uszkodzeniu. Jednym z celów informatyki śledczej jest przywracanie danych, które znajdowały się na tego typu nośnikach. Zarówno firmy, jak i osoby prywatne nie mogą sobie pozwolić na to, aby trwale utracić istotne materiały. Nasi prywatni detektywi nie tylko przywracają usunięte dane, ale również odzyskują pliki z uszkodzonych nośników.
Niestety może wystąpić sytuacja, że proces odzyskiwania danych zakończy się sukcesem, ale nie będziemy w stanie odczytać ważnych informacji z plików dźwiękowych. Wynika to z faktu, że właściwa rozmowa może być zbyt mocno zagłuszona przez zewnętrzne dźwięki, tym samym uniemożliwiając poprawne odczytywanie danych. Jednakże z łatwością można uporać się z tym problemem. Uszkodzone pliki wystarczy poddać rekonstrukcji nagrań dźwiękowych. Proces ten ma na celu poprawę ich jakości, a dodatkowo uzupełnia informatykę śledczą, nie pozostawiając właścicielom plików żadnych złudzeń. Rekonstrukcja nagrań dźwiękowych polega na wzmocnieniu głośności mowy, redukcji szumów otoczenia czy występujących w tle dźwięków. Jest to skuteczna metoda w celu podniesienia wartości materiału dowodowego, ponieważ wyraźne nagranie może przybliżyć nas do nowych ustaleń.
Oprogramowanie szpiegowskie jest łatwo dostępne - obecność takiej aplikacji w naszym telefonie jest jak najbardziej prawdopodobne.
