Gromadzenie materiałów, które dokumentują określone zachowania obserwowanych przez detektywa osób i zbieranie informacji o firmach to jedne z podstawowych zadań, do których wynajmowani są detektywi. Często zdarza się, że osoby korzystające z usług detektywa są stronami w postępowaniu sądowym lub przygotowują się do rozprawy. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak agencja detektywistyczna może pomóc Ci w zebraniu dowodów dla sądu.
Spis treści:
- Jakie materiały może zebrać dla Ciebie detektyw?
- Czy dowody zebrane przez detektywa mogą być wykorzystane w sądzie?
- Rodzaje spraw, w których można wykorzystać dowody zdobyte przez detektywa
- Jakie wymogi muszą spełniać dowody zebrane przez detektywa, aby były wiarygodne dla sądu?
- Detektyw a dowody dla sądu – podsumowanie
Jakie materiały może zebrać dla Ciebie detektyw?
Prywatny detektyw posiadający licencję jest osobą uprawnioną do gromadzenia oraz przetwarzania danych osobowych, jak również przekazywania ich zleceniodawcy. Prywatny detektyw może obserwować, fotografować oraz nagrywać osoby bez ich wiedzy oraz zgody. Nie może jednak zakładać podsłuchu, lokalizatorów i mieć dostępu do wykazu połączeń telefonicznych albo operacji bankowych.
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na usługi prywatnego detektywa zazwyczaj sprawdzają swoich przyszłych kontrahentów co do ich wypłacalności oraz wiarygodności.
Detektywi w swojej pracy zajmują się także ustaleniem pobytu dłużnika oraz mogą pomóc w zajęciu się pozasądową windykacją należności.
Czy dowody zebrane przez detektywa mogą być wykorzystane w sądzie?
Detektyw gromadzi informacje na zlecenie swoich klientów. Każde jego działanie musi być zgodne z prawem, ponieważ zebrane przez niego materiały zazwyczaj są potrzebne w sprawach sądowych, np. do udowodnienia zdrady czy szkodliwych działań pracowników na rzecz firmy, w której są zatrudnieni. W wyżej wymienionych sytuacjach dowody gromadzi się w celu przedstawienia ich podczas trwania procesu sądowego. Podobnie dzieje się, jeśli detektyw ma zebrać dowody na niewinność osoby, która została oskarżona o popełnienie przestępstwa.
Należy pamiętać o tym, że wszelkie dowody pozyskane przez detektywa muszą być pozyskane w sposób legalny, dlatego działania należy powierzyć sprawdzonej agencji, która zatrudnia tylko i wyłącznie licencjonowanych detektywów.
Rodzaje spraw, w których można wykorzystać dowody zdobyte przez detektywa
Zastanawiasz się, w jakich sprawach detektyw Zyna może pomóc Ci zdobyć dowody, które będziesz mógł przedstawić w sądzie?
Sprawy rozwodowe — nasi Klienci często zgłaszają się do nas, abyśmy zdobyli dowody na zdradę małżeńską, niewłaściwe zachowanie drugiej strony lub zaniedbanie obowiązków rodzinnych. Dowody zebrane przez detektywa mogą mieć wpływ na decyzje sądu dotyczące rozpadu małżeństwa oraz podziału majątku czy opieki nad małoletnimi dziećmi.
Sprawy karne to kolejny rodzaj postępowania, w którym detektyw może Ci pomóc. W tym wypadku agencja detektywistyczna zbiera dowody na niewinność klienta lub informacje, które pomogą w ustaleniu prawdy. Co ważne, detektywi spełniając odpowiednie procedury mogą w tym wypadku prowadzić swoje niezależne śledztwo, które będzie uzupełnieniem pracy organów ścigania.
Detektyw może również pomóc w kontekście sporów gospodarczych. Klient może wynająć agencję detektywistyczną w celu udowodnienia oszustwa, nieuczciwej konkurencji, czy udowodnienia naruszenia tajemnic handlowych. Zebrane przez detektywa dowody mogą być kluczowe w sporach sądowych pomiędzy przedsiębiorstwami.
Jakie wymogi muszą spełniać dowody zebrane przez detektywa, aby były wiarygodne dla sądu?
Doświadczony prywatny detektyw doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że etyka w działaniu oraz legalność pozyskiwania dowodów są kluczowe w jego pracy. Tylko dowody uzyskane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa będą mogły być wykorzystane w sądzie.
Dowodów, które detektyw zdobędzie łamiąc prawo, sąd nie weźmie pod uwagę w postępowaniu sądowym. Mowa tutaj o sytuacji, w której detektyw dopuści się np. włamania lub przesłucha świadków bez zgody sądu. Nie może on również naruszać prywatności osób trzecich. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, sąd może odrzucić dowody, które pozyskał.
Wiarygodność dowodów pozyskanych przez detektywa
Sąd przed dopuszczeniem do sprawy dowodów, które pozyskał detektyw, dokładnie je zweryfikuje pod względem ich wiarygodności. Ważne jest zatem, aby detektyw, który prowadzi Twoją sprawę, zadbał o to, aby zdobyte dowody były rzetelne i żeby nie budziły żadnych wątpliwości sądu. Co więcej, detektyw musi dokładnie przedstawić sposób, w jaki pozyskał dowody oraz wskazać świadków albo inne dowody, które będą potwierdzać ich autentyczność.
Detektyw a dowody dla sądu — podsumowanie
Dowody zebrane przez detektywa będą dopuszczone przez sąd, jeśli zostały pozyskane bez naruszania przepisów prawa i wnoszą one istotne informacje do prowadzonego postępowania. Niekiedy strony sporu twierdzą, że są w stanie samodzielnie pozyskać niezbędne dowody, jednak nawet jeśli tak jest, często robią to w sposób nielegalny, przez co sąd może nie dopuścić tych dowodów do sprawy a nawet pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Dlatego zarówno klient indywidualny, jak i firmy powinni poprosić o pomoc sprawdzonego detektywa, który posiada szersze uprawnienia i zdobywa dowody bez naruszenia przepisów prawa. Pozyskane legalnie filmy, zdjęcia, czy stworzone przez niego raporty mogą pomóc w dochodzeniu prawdy przed sądem.