Stalking i stalker a pomoc detektywa

stalking-jak-reagowac-pomoc-dektywa

Natarczywe telefony w środku nocy, niepokojące smsy i maile. Nieustanne nagabywanie w pracy, podczas spaceru, a nawet w domu. Uczucie ciągłego niepokoju i strach na widok każdego obcego nadchodzącego pustą ulicą. Wbrew pozorom zdania te nie opisują fabułę filmu grozy tylko ponurą rzeczywistość, w jakiej żyją ludzie prześladowani przez stalkerów. Początkowo niewinna fascynacja drugą osobą może w szybki sposób przerodzić się w poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z prześladowcą. Zdecydowanie najlepszym z nich jest skorzystanie z pomocy prywatnego detektywa.

stalking-co-to

Historia zna wielu sławetnych stalkerów, którzy naprzykrzali się swoim ofiarom w kreatywny, upiorny wręcz sposób. Na tym polu szczególnie wyróżniał się tajemniczy „Phantom Whistler”, który w latach 50. dręczył biedną Jacqueline Cadow z Luizjany. Prześladowca noc w noc przez kilka lat wygwizdywał pod oknem sypialni kobiety obelżywe melodie i ulatniał się, zanim ktokolwiek zdołał go na tym przyłapać. Kiedy Jacqueline się zaręczyła sytuacja stała się jeszcze gorsza – gwizdanie zaczęło układać się w marsz pogrzebowy…

Choć historia Jacqueline ostatecznie skończyła się dobrze (po tym, jak wzięła ślub upiorny stalker dał jej wreszcie spokój) to strachu związanego z tamtymi bezsennymi nocami z pewnością nigdy nie zapomniała. Podobne uczucia każdego dnia towarzyszą wielu osobom bez względu na ich miejsce zamieszkania i pozycję społeczną. Większość współczesnych stalkerów może i nie stosuje równie wyrafinowanych metod jak prześladowca z Luizjany, jednak nie czyni ich to mniej niebezpiecznymi dla swoich ofiar.

Kiedy zaczyna się stalking?

Czym dokładnie jest stalking? Określenie to odnosi się do przejawów prześladowania i nękania drugiej osoby do tego stopnia, że ta zaczyna obawiać się o własne życie. Mowa tu o takich praktykach jak notoryczne śledzenie, pukanie w środku nocy czy nękanie natarczywymi telefonami i wiadomościami tekstowymi. W skrajnych wypadkach może dochodzić nawet do dyskretnego wykonywania zdjęć i filmów oraz do fizycznej przemocy. 

O skali tego zjawiska niech poświadczą statystyki. National Institute of Justice przeprowadziło badanie na 16 tysiącach ankietowanych (grupa liczyła tyle samo kobiet, co mężczyzn). Okazało się, że 2,2% mężczyzn i 8,2% kobiet doświadczyło stalkingu przynajmniej raz w życiu.

Czy stalking jest karalny?

Stalking od kilku lat uznawany jest w Polsce za przestępstwo. Mówi o tym art 190a Kodeksu Karnego z 2011 roku:

1. „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”.
2. „Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
3. „Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”

stalker-stalking-jak-zapobiegac
Jak walczyć ze stalkerem? Pomoc detektywa

Niestety widmo odpowiedzialności karnej rzadko kiedy wystarcza by odstraszyć prześladowcę. Aby postawić go przed sądem konieczne jest pozyskanie jednoznacznych dowodów. W tym celu radzimy powierzyć sprawę w ręce prywatnego detektywa. Specjalista jest jednym z lepszych wyborów jeśli chcesz skutecznie bronić się przed stalkingiem i stalkerem. Zgromadzi on wszelkie istotne informacje na temat stalkera i zdobędzie niepodważalny materiał dowodowy, który ułatwi zdobycie sądowego zakazu zbliżania się lub uzyskanie odszkodowania.

Uczyni to korzystając m.in. z metod białego wywiadu oraz dyskretnej obserwacji połączonej z wykonywaniem zdjęć i filmów – oczywiście wszystko w zgodzie z literą prawa i przy poszanowaniu praw osobistych śledzonej osoby. Pod koniec śledztwa zostaje sporządzony obszerny raport, który także może posłużyć jako materiał dowodowy. Agencja detektywistyczna zadba również o odnalezienie świadków i dopilnuje, by ci stawili się na czas rozprawy. Do tego dochodzą cenne porady z zakresu prawa oraz ewentualnych rozwiązań sprzętowych, w które warto zainwestować. Skoro już poruszyliśmy ten temat, sprawdźmy najciekawsze urządzenia polecane dla ludzi prześladowanych przez stalkerów.

Jawne i ukryte rejestratory audio-video

Dobrym pomysłem w walce ze stalkerem okazuje się skorzystanie z kamery nasobnej. Jawny rejestrator nie tylko odstraszy prześladowcę, lecz także uchwyci wszelkie istotne zdarzenia. Godnym polecenia modelem jest DMT9 – kamera nasobnaUrządzenie oferuje znakomitej jakości obraz w rozdzielczości 2304×1296 przechwytywany szerokokątnym obiektywem 140°. Dzięki wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni użytkownik może nagrywać zarówno za dnia, jak i w nocy. Funkcja znakowania plików wedle daty i godziny zapewni nagraniom wiarygodność dowodową. Świetny wybór jeśli obawiasz się spotkania ze stalkerem w przestrzeni publicznej, np. w miejscu pracy.

Inną opcja to nagrywanie tajne z pomocą ukrytego dyktafonu lub kamery. To rozwiązanie ułatwi zdobycie dowodów nie alarmując przy tym stalkera.

Jednym ze sprawdzonych modeli jest CM-BU20LX – kamera ukryta w guziku. Obiektyw o przekątnej 2 mm jest całkowicie niewidoczny dla postronnych osób, dzięki czemu można z niego korzystać bez obaw o zdemaskowanie.

Za pomocą kamery i współpracującego z nią rejestratora PV-1000EVO3 nagrasz wyraźne pliki w jakości Full HD. Wewnętrzna pamięć 1 TB w rejestratorze i możliwość współpracy obu urządzeń poprzez łączność Wi-Fi daje szerokie możliwości operacyjne. Tańszą alternatywą jest kamera szpiegowska K3 ukryta w butelce. Tak niepozorny kamuflaż spisze się praktycznie w każdym miejscu, np. w pracy lub na uczelni. Sprzęt nagrywa filmy w jakości HD, a wbudowany akumulator zapewni do 3 godzin ciągłej pracy.

Polecane gazy pieprzowe i paralizatory

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w skrajnych wypadkach stalkerzy uciekają się do przemocy fizycznej. Lepiej więc przygotować się na taką ewentualność. Gaz pieprzowy kosztuje niewiele oferując w zamian skuteczny sposób na obezwładnienie napastnika. W tej kategorii polecamy dobry gaz pieprzowy KKS ProTect. Produkt cechuje się dalekim zasięgiem do 4 m i dyszą, która rozpyla preparat w postaci chmury – przydatna cecha w stresowych sytuacjach kiedy trudno o dobrą celność. Intensywne pieczenie skóry, podrażnienie śluzówki i łzawienie błyskawicznie unieszkodliwi każdego, nawet najbardziej zajadłego prześladowcę nie czyniąc mu przy tym trwałej krzywdy. 

Równie skuteczny jest paralizator Power 200. Po przytknięciu urządzenia do ciała napastnika (nawet przez warstwę ubrań) zostanie on potraktowany silnym i zarazem bezpiecznym dla zdrowia i życia impulsem o napięciu 200 000V. Spowoduje on gwałtowny skurcz, szok i zwiotczenie mięśni natychmiastowo zniechęcając do dalszego ataku.

czy-stalking-jest-karalny
Stalking - co robić? Garść porad na koniec

Powyższe rozwiązania nie wyczerpują tematu stalkingu i środków ostrożności, jakie powinny zostać powzięte. Jeżeli prześladuje Cię stalker pamiętaj, że tacy ludzie czerpią najczęściej radość tak z pozytywnych, jak i negatywnych reakcji. Ignorowanie zaczepek i kontaktu od samego początku czasami doprowadza do zduszenia zapału prześladowcy. Jeżeli to nie podziała wówczas stanowczo i na oczach innych poproś nękającą Cię osobę o zaprzestanie tych praktyk. 

W najlepszym scenariuszu zniechęcisz tym stalkera, a jeżeli to nie poskutkuje – przynajmniej zdobędziesz świadków, którzy zeznają na Twoją korzyść gdy zajdzie taka potrzeba. Zadbaj też o archiwizowanie wszelkich otrzymywanych listów, SMS-ów czy wiadomości email – mogą one stanowić ważny materiał dowodowy. Jeżeli powyższe metody zawiodą jak najszybciej skontaktuj się z agencją detektywistyczną, która zadba o to, by stalker nie tylko dał Ci spokój, lecz również w razie potrzeby został pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

2 Comments

 • Emilia

  21 sierpnia 2021 - 21:37

  Czytałam o wielu przypadkach stalkingu, które nie zostały potraktowane przez służby z należyta powagą i nierzadko przez to kończyły się tragicznie

  • gh

   29 sierpnia 2021 - 14:31

   Nierzadko trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Wynajęcie detektywa istotnie wydaje się najodpowiedzialniejszym rozwiązaniem w takim przypadku.

Leave A Comment